Problem:

Brak podświetlenia matrycy. Jak sprawdzić czy świetlowka w matrycy jest uszkodzona ? Jak wymienić świetlówkę ?
Jak sprawdzić czy uszkodzony jest inwerter matrycy ? Jak sprawdzić czy uszkodzona jest taśma matrycy ?

Odpowiedź:

Jak sprawdzić czy świetlowka w matrycy jest uszkodzona ?

Jedną z najczęstszych usterek matryc LCD (świetlówkowych CCFL), nie wspominając o rozbiciu matryc. Jest to dość łatwa do zdiagnozowania usterka matrycy. Koszt wymiany świetlówki jest o wiele niższy niż wymiana calej matrycy.

Objawy które na to wskazują:

  • brak podświetlenia (czarny ekran) - obraz jest widoczny pod dużym kątem, można też zdemontować matrycę zobaczyć jak włączona pod światło nie powinno to wpłynąć pracę laptopa
  • migotanie, czasowe wyłączanie, - często od razu widać migotanie świetlówki, lub jej wyłączenie po jakimś czasie pracy, często przerywa przy wzbudzeniu, występuje reset laptopa ponieważ napięcie przy wlączaniu inwertera sięga 600V
  • matryca świeci na czerwono lub nie równomiernie, - to ewidentna wada i z całą pewnością moąna taką śwetlówkę wymienić, objawy sa widoczne na pierwszy rzut oka, często przepalająca się świetlówka świeci ciemniej w rogach ponieważ wlaśnie tam znajdują się połączenia świetlowki z okablowaniem

Wymiana świetlówki w serwisie

Wymiana świetlówek w matrycy, polega na tym, że matrycę pracownik serwisu rozkłada na części a dokładniej na jej warstwy i wymienia uszkodzoną świetlówkę.

Profesjonalny serwis, to profesjonalna usługa. Uszkodzenie świetlówek matrycy, nie eliminuje jej z dalszego użytkowania.

Jak wymienić świetlówkę w matrycy ?

Wymiana świetlówki w matrycy laptopa to nie wymiana żarówki w kinkietach. Musisz posiadać chociaż minimalną wiedzę z zakresu wykonywania usług serwisowych. Do wymiany świetlówki należy przede wszystkim przygotować odpowiednie narzędzia jak również miejsce pracy. Laptop jest sprzętem bardzo skomplikowanym dlatego, aby się do niego dostać jak również odkręcić wszystkie niezbędne śrubki potrzebne również odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy.

Jest ono bardzo ważne jeśli zależy nam przede wszystkim na dokładności jak również na sprawnym wykonaniu naszej pracy. Chyba nikomu nie muszę przypominać, że miejsce w jakim będziemy wykonywać wymianę świetlówki powinno być czyste jak również odpowiednio przystosowane. Wymiana świetlówki jest procesem wymagającym użycia wyobraźni jak również odrobiny wiedzy. Wymiana świetlówki bardzo często zajmuje nam dużo czasu a przecież dla doświadczonego serwisanta zajmuje to kilkanaście minut.

Jeżeli nie posiadasz takiej wprawy wszystkie czynności warto wykonywać powoli ale dokładnie lub zlecić dla naszego serwisu.

Należy uważać na matrycę jak również na poszczególne inne komponenty w laptopach. Aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem warto zaopatrzyć się w dobre światło ponieważ śrubokrętem, jakim będziemy odkręcać drobne śrubki możemy przebić matrycę. Wówczas konieczne będzie wymienienie całej matrycy na nową. Warto tego uniknąć ponieważ koszt wymiany całej matrycy będzie oczywiście dużo większy niż wymiana samej świetlówki w twoim sprzęcie.

Jak sprawdzić czy uszkodzony jest inwerter matrycy ?

Objawy które na to wskazują:

  • brak podświetlenia (czarny ekran) - laptop się uruchamia, obraz na matrycy jest wyświetlany, jednak jest ciemny lub ledwo widoczny.

Jeśli obraz na matrycy jest widoczny „pod światło” lub po podświetleniu lampką potencjalną usterką jest uszkodzenie inwertera.

W celu diagnozy tej usterki należy zdjąć ramkę matrycy i zmierzyć napięcia na wejściu inwertera.
UWAGA: Na wyjściu inwertera może występować wysokie napięcie! Należy zachować ostrożność!

Pomiarów napięć należy dokonywać względem masy po uruchomieniu laptopa.
Napięcia jakie powinny występować na złączu wejściowym inwertera to:

  • napięcie zasilające – bliskie napięciu zasilającemu (często występuje na 2 skrajnych pinach)
  • napięcie załączające inwerter – około 3,3V
  • napięcie sterujące jasnością matrycy – 1-3,3V
  • masa – należy sprawdzić połączenie masy inwertera z masą płyty głównej.

więcej na serwisinaprawa.pl

Jeśli wszystkie te napięcia występują na wyjściu inwertera powinno się pojawiać wysokie napięcie zasilające świetlówkę.

Jeśli brakuje któregokolwiek napięcia na wejściu inwertera, najpierw należy rozwiązać problem z napięciami wejściowymi – potencjalne uszkodzenia: taśma matrycy lub płyta główna.

Jeśli wszystkie napięcia wejściowe są poprawne należy sprawdzić bezpiecznik inwertera, najczęściej oznaczany literką F. W przypadku braku przejścia (lub braku napięcia zasilającego na którejkolwiek nóżce bezpiecznika) należy wymienić bezpiecznik. Po wymianie sprawdzamy działanie inwertera. Jeśli nadal brak jest podświetlania i wysokiego napięcia na wyjściu – należy wymienić inwerter.

Jak sprawdzić czy uszkodzona jest taśma matrycy ?

Objawy które na to wskazują:

  • brak podświetlenia (czarny ekran) - laptop się uruchamia, obraz na matrycy jest wyświetlany, jednak jest ciemny lub ledwo widoczny.
  • wyświetla obraz tylko pod odpowiednik kątem - matryca świeci normalnie tylko wtedy gdy klapę matrycy uda się przechylić i ustawić pod odpowiednim kątem.

W celu diagnozy tej usterki należy podmienić na próbę taśmę na sprawną lub sprawdzić przejścia miernikiem.  W przypadku uszkodzenia taśmę należy wymienić.

źródło: laptopy.bkp-progress.com